School Committees

SY 2018-2019

Chairman:        Mrs. JOSEPHINE C. DELIGENTE

                                               

Vice Chairman:  Mrs. CLAUDETTE CONTRERAS

 

Members:         Mrs. MARIA LUISA DELOS REYES

 

                      Mrs. ALMA P. LARIOSA

 

                      Mrs. MARIANNE M. VASQUEZ

Chairman:            Mrs. ALMA P. LARIOSA

                                                                            

Co- Chairman:      Mrs. ROWENA P. BALABAGNO

                                   

Members:            

 

  1. HILDA C. GALENO
  2. MA. EMEDY E. CIATA (GPTA Officer)
  3. ERLYN D. MALONES (Faculty Officer)

 

 

 

Chairman:                Mrs. ALMA P. LARIOSA

 

            Co-Chairman:          Mrs. HILDA GALENO

 

            Members:

 

  1. JANET FRANE
  2. ADELAIDA ARCIAGA
  3. MARK ANTHONY RAYOS
  4. DELIA JARILLA/ Mrs. ERLYN MALONES
  5. MARILOU OCSAN/ Mrs. Verna Lynn Malimban
  6. MARELYN PICOY
  7. ARTHUR TUAZON

 

Grade Chairmen:

 

Kinder:          Mrs. MARIA AURORA SERVANO

Grade I:         Mrs. MERICEL RAMOS

Grade II:        Mrs. IRENE VIVIAN VILLEGAS

Grade III:      Mrs. ROSALINDA LATOSA

Grade IV:      Mrs. SHERYL BONAL

Grade V:       Mrs. LANIE CLEMENTE

Grade VI:      Mrs. JOSEFINA CANTOR

SPED:             Mrs. MARILOU DELOS REYES

Special:          Mrs. MARILYN MONTEROSO

Chairman:                                    Mr. DANZEN G. ABELLON                      

Vice Chairman:                           Mrs. IRENE YUNSAY

Secretary:                                     Mrs. MA. LUISA DELOS REYES

Treasurer:                                     Mrs. HILDA GALENO

Auditor:                                        Mr. DORYFE D. DESTACAMENTO

Curriculum Committee:           Mrs. CLAUDETTE CONTRERAS

                                                        Mrs. FARIDA MACAWADIB

Beautification Committee:     Mrs. MARIANNE M. VASQUEZ

                                                        Mrs. JOVELYN G. LACABA

Ways & Means Committee:    Mrs. ALMA LARIOSA

                                                        Mrs. EMY DE GUZMAN

Program Mentoring       

Evaluation Committee:           Mr. JOEL CASTILLO

Committee on Student  

Welfare & Discipline:                Mrs. IRENE VIVIAN S. VILLEGAS                                       

                                                           Mr. JASPER PARROCA

                                                       Mrs. MARIANNE T. DORADO

                                                      

Canteen Committee:                 Mrs. ADELAIDA ARCIAGA

Committee on 

Building & Ground:                   Mr. ARTHUR TUAZON

Community Linkages Comm.:      Mrs. CHAYNE BACONGA

                                                       Mr. JOJO PANTORILLA

 

 

Over-All Chairman

            Mr. Ronald N. Candela, MT I

Co-Chairs  

Mrs. Marianne M. Vasquez, MT I

Mrs. Claudette A. Contreras, MT II

 

PRINCIPLE A :           A.1 – A. 9

            Chairman:    Mrs. Rowena Balabagno, MT II

            Co-Chair:     Mrs. Alma P. Lariosa, MT I

            Members:     Grade I and V Teachers

 

PRINCIPLE B:            B.1 – B. 8

            Chairman:    Mrs. Lanie Y. Clemente, MT I

            Co-Chair:     Mrs. Marelyn Picoy, MT I

            Members:     Grade III and Kinder Teachers

 

PRINCIPLE C:           C.1 – C.5

            Chairman;    Mrs. Malou Delos Reyes, MT I

            Co-Chair:     Mrs. Myrna Jose, MT I

            Members:     Grade II and SPED Teachers

 

PRINCIPLE D:            D.1

            Chairman:    Mr. Jayvee T. De Leon, MT I

            Co-Chair:     Mr. Joel Castillo, MT II

            Members:     Grade VI and IV Teachers 

                       

Consultant:

 

 

MRS. JOSEPHINE C. DELIGENTE

Principal IV